- Szlak rowerowy EuroVelo 12 we Fryzji
- Szlak wokół Tatr w Małopolsce, #1
- Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce
- Szlak rowerowy EuroVelo 10 w Pomorskiem
- Green Velo w Polsce wschodniej
- Szlak wokół Tatr w Małopolsce, #2
- Żelazny Szlak rowerowy na Śląsku
- Velo Czorsztyn w Małopolsce
- Via Claudia Augusta w Południowym Tyrolu

Szlak rowerowy EuroVelo 12 we Fryzji
Na podróżników rowerowych w Holandii, w tym tych jadących trasą EuroVelo 12 wzdłuż wybrzeża Morza Północnego, czekają miejsca odpoczynku, w których można poczuć się jak w... domu. W ramach sieci rustpuntów, czyli punktów odpoczynku, lokalni mieszkańcy prowadzą kameralne, przytulne miejsca, w których na mieszkańców czekają kanapy, fotele, stoły i prawie zawsze... lodówka pełna zapasu żywności, zastawa stołowa i podstawowe sprzęty kuchenne, jak prosta kuchenka czy czajnik elektryczny. Korzystanie z miejsca jest bezpłatne, a za czekającą żywność i napoje należność uiszcza się w stojącej skarbonce. Miejsca i idea - wspaniałe, dlatego umieszczam je na pierwszym miejscu mojej listy miejsc odpoczynku dla rowerzystów. Choć chyba nie mam nadziei, że na doczekam się takich miejsc w Polsce.
Więcej: Fryzja - EuroVelo 12, Szlak Morza Północnego

Szlak wokół Tatr w Małopolsce, #1
Gdy kilka lat temu zobaczyłem wiatę przy Szlaku wokół Tatr niedaleko Czarnego Dunajca miałem nadzieję, że to początek nowej tradycji. Że będzie to pierwsze z przyjemnych miejsc, w których można bezpiecznie i wygodnie przenocować. Niestety, to pierwszy i ostatni obiekt tego typu, ale i tak dla mnie pozostaje najbardziej oryginalnym i najciekawszym obiektem przy trasach rowerowych w Polsce. Niemały, ukryty w lesie obiekt, wyposażony w palenisko, to dobre miejsce dla lubiących sypiać w namiocie lub nawet bez niego, w kontakcie z naturą i tuż przy rowerowej trasie.
Więcej: Szlak rowerowy wokół Tatr

Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce
Miejsca odpoczynku rowerzystów przy trasach sieci Velo Małopolska to miejsca niemal idealne. Dość szorstka wizualnie konstrukcja kryje w sobie wiele przemyślanych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu przezroczystych ścian z dwóch kierunków wiata posiada ochronę przed wiatrem ze wszystkich czterech stron, choć nie uchroni przed słońcem. Proste, czasem wręcz toporne, rozwiązania konstrukcyjne i niewyszukane materiały z jakich powstała wiata sprawiają, że wiatę łatwo naprawić w razie uszkodzeń. Wewnątrz wiaty wisi dokładna mapa szlaków rowerowych, a obok stoi palenisko do grilla. Na niektórych miejscach stoją także toi-toie. Miejsc tego typu w Małopolsce jest kilkanaście.
Więcej: Wiślana Trasa Rowerowa w Małopolsce

Szlak rowerowy EuroVelo 10 w Pomorskiem
W ramach inwestycji związanej z realizacją europejskiej trasy rowerowej dookoła Morza Bałtyckiego EuroVelo 10 na polskim wybrzeżu stanęły wiaty jak ta, zlokalizowana koło Pucka. Nowoczesna konstrukcja, podstawowa ochrona przed wiatrem, komplet informacji krajoznawczych, ławy, stoły i sporo stojaków na rowery. Gdyby jeszcze odrobinę wydłużyć dach, dobudować jedną ścianę... Nowymi wiatami Pomorskie dokłada się do nowego, odświeżonego i bardzo przyjaznego wizerunku EuroVelo 10, który zastępuje stary i wysłużony szlak R-10.
Więcej: wkrótce!

Green Velo w Polsce wschodniej
W takim zestawieniu nie sposób pominąć szlaku Green Velo biegnącego wzdłuż wschodniej granicy Polski. Na najdłuższym polskim szlaku rowerowym stanęło aż 230 miejsc odpoczynku o różnej formie i wielkości. To za co należy pochwalić autorów szlaku, to idea, by turysta rowerowy mógł trafić na MOR co każde kilkanaście kilometrów i łatwo znaleźć miejsce na postój lub przygotowanie posiłku. Zastrzeżenie można mieć do tablic, jakie na całej długości szlaku były... te same, nie prezentując użytkownikom żadnej lokalnej informacji krajoznawczej. Bardzo jestem ciekawy, jaki jest los MOR-ów na Green Velo po kilku latach od powstania i jak gminy radzą sobie z utrzymaniem porządku.
Więcej: Szlak Green Velo na Podkarpaciu

Szlak wokół Tatr w Małopolsce, #2
Szlak wokół Tatr w tym zestawieniu ma dwa przykłady oryginalnych miejsc odpoczynku dla rowerzystów. Pierwszy z nich to stylizowane na podhalański styl wiaty, jakie pojawiają się przy pokolejowym odcinku szlaku z Nowego Targu do Trzciany. Jak widać na zdjęciu, wiaty nie można nazwać wandaloodporną, trudno też widzieć w niej osłonę przed wiatrem, lecz na pewno wyróżnia się przyjemnym wyglądem, podkreślającym bardzo regionalny charakter trasy.
Więcej: Szlak rowerowy wokół Tatr

Żelazny Szlak rowerowy na Śląsku
To prawdopodobnie największe miejsce odpoczynku dla rowerzystów w Polsce. Powstało przy Żelaznym Szlaku Rowerowym na Górnym Śląsku jako element realizacji 15-kilometrowej trasy rowerowej biegnącej po nieczynnej linii kolejowej. Niestety, efektowne i bardzo popularne wśród rowerzystów wiaty stojące w kilku miejscach przy Żelaznym Szlaku Rowerowym nie chronią właściwie przed niczym. Nawet na zdjęciu widać, że ażurowe ściany nie uchronią osób siedzących w środku nawet przed palącym, letnim słońcem.
Więcej: Żelazny Szlak Rowerowy

Velo Czorsztyn w Małopolsce
Mimo całej sympatii, jaką mam dla trasy rowerowej wokół Jeziora Czorsztyńskiego, nie potrafię zachwycać się miejscami odpoczynku jakie towarzyszą trasie. Mam wrażenie, że w przeciwieństwie do miejsc z tras Velo Małopolska - o nich za chwilę - przysłowiowa para poszła w gwizdek, czyli w efektowne zdobienia, a nie w praktyczne rowerowe wartości. Żeby nie wiem jak zachwycać się walorami estetycznymi trudno nie zauważyć, że te wymuskane miejsca odpoczynku ochronią nas prawdopodobnie tylko przed "grzecznym" deszczem. Angielskich nazw też nie rozumiem - sądzę za to, że gościom z zagranicy lepiej byłoby utrwalić słowo "rower" jako lingwistyczną pamiątkę z Polski. Za to umieszczanie starych zdjęć z okolic - wspaniałe!
Więcej: Velo Czorsztyn

Via Claudia Augusta w Południowym Tyrolu
Miejsca odpoczynku przeznaczone dla rowerzystów w Europie Zachodniej bardzo często wykorzystują lokalne surowce do budowy by podkreślić ekologiczny, naturalny wizerunek regionu. Tak wygląda schronienie dla rowerzystów nad Adygą przy szlaku rowerowym Via Claudia Augusta w Południowym Tyrolu. Elementem charakterystycznym dla tras rowerowych we Włoszech jest źródło wody - kran z wodą ukryty w jednym z głazów. Miejsce przykrywa obszerny dach chroniący przez promieniami słońca.
Więcej: Via Claudia Augusta w Południowym Tyrolu
Dodaj Twój komentarz