- Miejsce przyjazne w Klępiczu - Pomorze Zachodnie, Polska
- Rustpunt nad Morzem Wattowym - Fryzja, Niderlandy
- Hotel Chaptal w Amboise - Dolina Loary, Francja
- Stazione di Chiusaforte - Friuli-Wenecja Julijska, Włochy
- Stary Dworzec w Cieszynie - Pomorze Zachodnie, Polska
- Radbutler w Villach - Karyntia, Austria
- Stacja Podczerwone - Podhale, Polska
- Statek Alpenperle na jeziorze Weissensee - Karyntia, Austria
- Wagon rowerowy w śluzie kolejowej Böckstein-Mallnitz - Karyntia, Austria
- Piętrowe stojaki w hotelu w Bazylei - Szwajcaria
- Rowerowy parking przed restauracją nad Weissensee - Karyntia, Austria
Miejsce przyjazne w Klępiczu - Pomorze Zachodnie, Polska
Miejsce przyjazne zorganizowane przy budynku dawnego dworca kolejowego w Klępiczu na Pomorzu Zachodnim wymyka się wszelkim regulaminom i kryteriom. Powstało dzięki życzliwości i serdeczności skierowanym w stronę rowerzystów przejeżdżających po Trasie Pojezierzy Zachodnich. Mieszkańcy starego dworca przygotowali rowerowemu turyście kącik, w którym może on przygotować sobie szybki posiłek lub gorący napój. Kuchenka gazowa, herbaty, kawy, ale też naczynia, garnki i sztućce - to wszystko jest do dyspozycji rowerowego podróżnika.
Więcej: Trasa Pojezierzy Zachodnich na Pomorzu Zachodnim
Rustpunt nad Morzem Wattowym - Fryzja, Niderlandy
Bardzo rowerowi mieszkańcy Holandii rozwijają w swoim kraju sieć prywatnych punktów przyjaznych rowerzystom nazywanych "rustpuntami" czyli miejscami odpoczynku. Każdy punkt jest dziełem innej rodziny czy grupy znajomych, w każdym znajdziemy nieco inne części składowe, jednak wszyskie pozwolą na krótki, przyjemny odpoczynek połączony z możliwością przygotowania ciepłego napoju czy sporządzenia prostego posiłku. Większości rustpuntów towarzyszy skarbonka, w której zostawiamy należność za skonsumowane napoje lub żywność, znalezione w lodówce.
Więcej: Szlaki rowerowe we Fryzji w Holandii
Hotel Chaptal w Amboise - Dolina Loary, Francja
W niewielkim w Amboise w Dolinie Loary nocowaliśmy w niewielkim Hotelu Chaptal, z którego przywieźliśmy wspomnienie najlepiej przygotowanego pomieszczenia na rowery, które widzieliśmy podczas naszych podróży. Do rowerowni w Amboise prowadziło wygodne wejście prosto z ulicy, a dopiero z niej rowerowy turysta przechodził dalej, do hotelowej recepji. Dzięki temu miał możliwość nie tylko bezpiecznego przechowania rowerów, ale w przypadku deszczowego dnia również przebrania się i zostawienia mokrych ubrań na przygotowanych wieszakach. Z lewej strony widoczny jest również stojak z narzędziami, częściami zamiennymi i ładowarką baterii do rowerów elektrycznych.
Więcej o szlaku rowerowym w Dolinie Loary wkrótce na www.znajkraj.pl.
Stazione di Chiusaforte - Friuli-Wenecja Julijska, Włochy
Stazione di Chiusaforte to niewielki budynek dawnej stacji kolejowej we Friuli-Wenecji Julijskiej we Włoszech, zamieniony w rowerową kawiarnię. To prawdopodobnie najbardziej charakterystyczne miejsce na szlaku Alpe-Adria, który korzysta tutaj z dawnej kolejowej infrastruktury. Miejsce pozwala zatrzymać się jednocześnie aż około stu rowerzystom, którym przygotowano stoły wewnątrz, bezpośrednio wokół budynku i po drugiej stronie szlaku rowerowego. Przygotowana przestrzeń do parkowania rowerów znajduje się przed budynkiem dworca, dzięki czemu turysta rowerowy może obserwować pozostawiony rower wraz z sakwami.
Więcej: Szlak rowerowy Alpe-Adria
Stary Dworzec w Cieszynie - Pomorze Zachodnie, Polska
Stary Dworzec to niewielki pensjonat w miejscowości Cieszyno koło Złocieńca, stojący tuż przy Starym Kolejowym Szlaku. Budynek dawnego dworca, który niegdyś obsługiwał podróżnych zlikwidowanej linii kolejowej, pieczołowicie odrestaurowano dając mu nowe życie. Dziś jest ozdobą doskonałego odcinka szlaku ze Złocieńca do Połczyna-Zdroju i doskonałym przykładem, jak wykorzystać dawną infrastrukturę kolejową z korzyścią dla turystów, na pewno także dla właścicieli, ale również dla regionu - przez remont i zachowanie zabytkowych budynków.
Więcej: Stary Kolejowy Szlak na Pomorzu Zachodnim
Radbutler w Villach - Karyntia, Austria
Radbutler to - tłumacząc dosłownie - "rowerowy lokaj", ktory służy rowerowym turystom w Villach w austriackiej Karyntii, gdzie krzyżują się trzy znane długodystansowe szlaki rowerowe. Miejsce, prowadzone przez miasto Villach, oferuje bezpłatne przechowanie rowerów i bagażu na czas zwiedzania, posiłku lub noclegu, jakie turysta rowerowy planuje spędzić w Villach. To przykład nie tylko jeszcze jednej usługi dla rowerzystów, ale także bardzo praktycznego odciążenia przedsiębiorców hotelowych i gastronomicznych, którzy dzięki temu nie muszą zapewniać rowerzyście pomieszczenia do przechowania rowerów.
Więcej: Szlak rowerowy Drawy w Austrii
Stacja Podczerwone - Podhale, Polska
Efektownym przykładem rewitalizacji rowerowej infrastruktury może również pochwalić się Szlak wokół Tatr. Na długim, ponad 40-kilometrowym odcinku szlaku z Nowego Targu, poprowadzonym po śladzie dawnej linii kolejowej, rowerzysta trafia na dawną stację kolejową Podczerwone niedaleko granicy polsko-słowackiej, gdzie niszczejący budynek dworca zamieniono w niewielki rowerowy bar przy szlaku. Duża liczba stojaków i wieszaków pozwala bezpiecznie zaparkować rower i spokojnie spędzić czas przy podanym posiłku, a potem ruszyć w dalszą podróż wokół Tatr.
Więcej o Szlaku wokół Tatr wkrótce na www.znajkraj.pl
Statek Alpenperle na jeziorze Weissensee - Karyntia, Austria
Szlak rowerowy Wielkiej Pętli Jezior Karyntii na swoim najbardziej efektownym odcinku przebiega wzdłuż, a następnie bezpośrednio przez jezioro Weissensee. Ponieważ jezioro otoczone jest stromymi brzegami, jedynym sposobem na pokonanie tego odcinka szlaku wokół Karyntii jest krótki rejs statkiem. Jedną z pływających tu jednostek jest Alpenperle - pierwszy elektryczny statek hybrydowy w Austrii, na dolnym pokładzie którego, w miejscu kilku stolików, przygotowano wygodne miejsce dla rowerzystów, położone zaraz koło wejścia na pokład statku.
Więcej: Karyntia i Wielka Pętla Jezior Karyntii
Wagon rowerowy w śluzie kolejowej Böckstein-Mallnitz - Karyntia, Austria
Kilkunastominutowy przejazd pociągiem przez tzw. śluzę kolejową między miejscowościami Böckstein i Mallnitz na granicy Karyntii i kraju związkowego Salzburg jest obowiązkowym odcinkiem szlaku Alpe-Adria. Duże liczby rowerzystów mają tu dyspozycji specjalny wagon rowerowy przeznaczony tylko na potrzeby przewozu rowerów. Zwraca uwagę ciekawy system mocowania rowerów - to prosty hak, wymagający tylko lekkiego uniesienia przedniego koła w celu zamocowania roweru i doskonale radzący sobie z różnymi typami rowerowych kierownic.
Więcej: Szlak rowerowy Alpe-Adria
Piętrowe stojaki w hotelu w Bazylei - Szwajcaria
W hotelu B&B w Bazylei w Szwajcarii na rowerzystów czeka parking rowerowy usytuowany na parkingu podziemnym, tuż przy wejściu na parking. Potrzeby rowerzystów zaspokaja tutaj piętrowy, rozkładany parking rowerowy, umożliwiający również bezpieczne przypięcie rowerów do parkingowej konstrukcji. Hotel, znajdujący się blisko centrum miasta, obsługuje turystów rowerowych podróżujących między innymi po szlaku rowerowym Renu i po Szlaku Jury. Parking dla turystów rowerowych jest oczywiście bezpłatny.
Więcej: Szlak Jury w Szwajcarii
Rowerowy parking przed restauracją nad Weissensee - Karyntia, Austria
Do obowiązków restauracji i innych obiektów gastronomicznych obsługujących ruch rowerowy należy przygotowanie parkingu rowerowego, na którym pozostawiony rower wraz z sakwami pozostawał będzie w zasięgu wzroku rowerzysty. Dobrym przykładem jest niewielka restauracja nad jeziorem Weissensee na szlaku Wielkiej Pętli Jezior Karyntii. Dla rowerzystów przygotowano parking rowerowy z niewielką wiatą i przestrzenią parkingową dokładnie po drugiej stronie rowerowego szlaku.
Więcej: Karyntia i Wielka Pętla Jezior Karyntii
Dodaj Twój komentarz