- Dolnośląska Kraina Rowerowa - Dolny Śląsk
- Szlak wokół Tatr - Polska, Słowacja
- Trasa rowerowa Berlin-Szczecin - Niemcy, Polska
- Szlak Alpe-Adria - Austria, Włochy
- Szlak Jury - Szwajcaria
- Szlak Jezior - Szwajcaria
- Loara na rowerze - Francja
- Łynostrada - Warmia i Mazury
- Szlak Odra-Sprewa - Niemcy
- Stary Kolejowy Szlak - Pomorze Zachodnie
- Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji - Niemcy
- Szlak Śladami Hohenzollernów - Niemcy
- Trasa rowerowa Drawy - Austria
- EuroVelo 11 w dolinie Popradu - Małopolska
- Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej - Pomorskie
- Wielka Pętla Jezior Karyntii - Austria
- Szlak rowerowy Renu - Szwajcaria
- Szlak rowerowy Rudaw - Niemcy
- Velo Dunajec - Polska
- Szlak Kanału Elbląskiego - Mazury Zachodnie
- Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego - Dania
- Szlaki rowerowe we Fryzji - Niderlandy (Holandia)
- Szlaki rowerowe Południowego Tyrolu - Włochy
- Szlak rowerowy Anizy - Austria
- Szlak rowerowy Łaby - Niemcy
- Szlak Muru Berlińskiego - Niemcy
- Trasa Pojezierzy Zachodnich - Pomorze Zachodnie
- Szlak rowerowy Odra-Nysa - Niemcy
- Wiślana Trasa Rowerowa - Małopolska
- Droga rowerowa Menu - Niemcy
- Szlaki rowerowe EuroVelo - Łotwa
- Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego - Niemcy
- Szlaki rowerowe w Trentino - Włochy
- Tour Brandenburg - Niemcy
- Droga rowerowa Wezery - Niemcy
- Kaszubska Marszruta - Bory Tucholskie
- Szlaki rowerowe na Bornholmie - Dania
Dolnośląska Kraina Rowerowa - Dolny Śląsk
Dolnośląska Kraina Rowerowa to projekt rozwijany w Dolinie Baryczy na Dolnym Śląsku. To świetna pokolejowa droga rowerowa służąca za rowerowy kręgosłup regionu, sieć Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, własne mapy, przewodniki i strona internetowa, system oznaczeń i tablic informacyjnych, a także zaangażowanie jego autorów. Dolnośląska Kraina Rowerowa żyje rowerami i z rowerów, przynosząc korzyści turystom, ale także mieszkańcom regionu i jego przedsiębiorcom. Na wielu kilometrach tras rowerowych można cieszyć się tym samym komfortem jazdy, po który jeździmy na najlepsze szlaki rowerowe w Europie w Niemczech, w Austrii, czy we Włoszech.
Więcej: Dolnośląska Kraina Rowerowa
Szlak wokół Tatr - Polska, Słowacja
Jak wspomina oficjalna strona, Szlak wokół Tatr ma umożliwić dostęp do atrakcyjnych wartości krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych Podhala, ale także Spisza, Orawy i Liptowa, a więc regionów zarówno Polski, jak i Słowacji. Ze względu na wysoką dostępność budowanych dróg rowerowych, którymi pobiegnie trasa rowerowa dookoła Tatr, oprócz funkcji turystycznej i rekreacyjnej nowy szlak będzie pełnić również funkcję szkieletu rowerowej infrastruktury w codziennym transporcie lokalnym. Skorzystają więc nie tylko turyści, ale również mieszkańcy miast i wsi położonych wokół szlaku. Choć znacząca część szlaku rowerowego dookoła Tatr biegnie po drogach rowerowych, ta pozostała część przebiega po drogach publicznych.
Więcej wkrótce na blogu.
Trasa rowerowa Berlin-Szczecin - Niemcy, Polska
Trasa z Berlina do Szczecina to jedna z najwygodniejszych i najciekawszych tras na rowerowy, przedłużony weekend, jakie możemy zaplanować sobie w Polsce i jej sąsiedztwie. Po wyjeździe z Berlina, po przejechaniu przez Szwajcarię Marchijską, przekraczamy granicę miedzy Polską a Niemcami w Siekierkach, jadąc po niedawno wyremontowanym Moście Europejskim, który łączy nowoczesne drogi rowerowe Pomorza Zachodniego i Brandenburgii. Most pełni również fukcję symboliczną - i Polacy, i Niemcy mogą teraz częściej wyjeżdżać na trasy rowerowa u sąsiadów zza Odry i cieszyć się ożywioną turystyką rowerową na swoich terenach.
Więcej: wycieczka rowerowa Berlin-Szczecin
Szlak Alpe-Adria - Austria, Włochy
Szlak rowerowy Alpe-Adria to jedno z tych przedsięwzięć, które budują doskonały wizerunek turystyki rowerowej. Ożywienie starej, nieużywanej infrastruktury we Włoszech, organizacja sieci miejsc przyjaznych rowerzystom w postaci obiektów noclegowych, restauracyjnych, nawet specjalnych usług transportowych dla rowerzystów w Austrii i we Włoszech, a to wszystko w widowiskowym otoczeniu, wśród jednych z najpiękniejszych krajobrazów w Europie, którym towarzyszą interesujące atrakcje kulturalne, historyczne, przyrodnicze. Wszystkie te czynniki razem wpływają na doskonały efekt, jaki widać chociażby w niemal idyllicznych, rowerowych scenach pod dawnym dworcem w Chiusaforte.
Więcej: Austria, Włochy - szlak Alpe-Adria
Szlak Jury - Szwajcaria
Szlak Jury to wymagająca trasa rowerowa w drugich - po Alpach - górach Szwajcarii. Długie, łagodne odcinki szlaku rowerowego biegnące przez ciche, jurajskie płaskowyże przedzielane są trudnymi, kilkukilometrowymi podjazdami pod główny łańcuch Jury. Rowerową aktywność urozmaicają charakterystyczne dla Jury szwajcarskie tradycje - w miastach jak La Sentier i La Chaux-de-Fonds rozwijało się szwajcarskie zegarmistrzostwo, a w Dolinie Travers po raz pierwszy wyprodukowano absynt - alkohol, którego produkcja przez prawie wiek była zakazana. Wielką zaletą rowerowej podróży po Szlaku Jury są spokojne, sielankowe górskie okolice, przez które prowadzi.
Więcej: Szwajcaria - Szlak Jury
Szlak Jezior - Szwajcaria
Kolejnym doskonałym szlakiem rowerowym w Szwajcarii jest Szlak Jezior - jeszcze jedna 500-kilometrowa trasa rowerowa na naszej liście. Zaczyna się nad Jeziorem Bodeńskim i przemierzając Wyżynę Szwajcarską i Alpy Berneńskie dociera nad Jezioro Genewskie. Gstaad, Interlaken i Montreux to znane szwajcarskie kurorty na trasie, ale szlak biegnie również wzdłuz turkusowego jeziora Brienzersee i przez krainę słynnego sera gruyère. Wiele kilometrów trasy biegnie przez ciche, szwajcarskie, alpejskie doliny, gdzie wąskimi drogami asfaltowymi z rowerzystami dzielą się nieliczni mieszkańcy i rolnicy. Szlak Jezior to doskonała propozycja dla osób chcących spędzić rowerowe wakacje w Alpach, a które nie są gotowe na najwyższe przełęcze.
Więcej: Szwajcaria - Szlak Jezior
Loara na rowerze - Francja
Kolejnym doskonałym szlakiem rowerowym w Szwajcarii jest Szlak Jezior - jeszcze jedna 500-kilometrowa trasa rowerowa na naszej liście. Zaczyna się nad Jeziorem Bodeńskim i przemierzając Wyżynę Szwajcarską i Alpy Berneńskie dociera nad Jezioro Genewskie. Gstaad, Interlaken i Montreux to znane szwajcarskie kurorty na trasie, ale szlak biegnie również wzdłuz turkusowego jeziora Brienzersee i przez krainę słynnego sera gruyère. Wiele kilometrów trasy biegnie przez ciche, szwajcarskie, alpejskie doliny, gdzie wąskimi drogami asfaltowymi z rowerzystami dzielą się nieliczni mieszkańcy i rolnicy. Szlak Jezior to doskonała propozycja dla osób chcących spędzić rowerowe wakacje w Alpach, a które nie są gotowe na najwyższe przełęcze.
Więcej: Francja - Loara na rowerze
Łynostrada - Warmia i Mazury
Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego wytyczono 47-kilometrowy odcinek południowy Łynostrady łączący Olsztyn z Nidzicą, a właściwie z maleńkim przystankiem kolejowym Dobrzyń koło Nidzicy. Tu przeważają nawierzchnie naturalne lub szutrowe, przeważnie przyzwoite, choć zdarza się, że gruby żwir i kamienie na pewnych odcinkach pogarszają komfort jazdy. Niewielka część dystansu to również spokojne drogi publiczne przed samym Olsztynem, a także drogi rowerowe - koło Nidzicy i w południowej części Olsztyna. Długość całej Łynostrady od Dobrzynia (Nidzicy) przez Olsztyn do Lidzbarka Warmińskiego wynosi około 115 kilometrów.
Więcej: Warmia i Mazury - Łynostrada
Szlak Odra-Sprewa - Niemcy
Z wycieczki po szlaku rowerowym Odra-Sprewa w Brandenburgii wróciliśmy z lepszymi wrażeniami niż te, które przywiozłem z bardziej popularnego szlaku rowerowego Odra-Nysa. Szlak Oder-Spree-Tour biegnie 270-kilometrowa pętlą po Pojezierzu Odrzańsko-Sprewskim wśród lasów, jezior i kanałów wschodniej części Niemiec, co zapewnia przyjemny, bliski kontakt z zieloną stroną Brandenburgii. Najbliższe duże miasta w pobliżu szlaku to Berlin i Frankfurt nad Odrą. Wśród mniejszych są między innymi Beeskow, Storkow i Fürstenwalde nad Sprewą z dobrze zachowanymi średniowiecznymi układami urbanistycznymi. Szlak Odra-Sprewa to szczególnie dobra propozycja na krótki wyjazd letni lub długi weekend majowy.
Więcej: Brandenburgia - Szlak Odra-Sprewa
Stary Kolejowy Szlak - Pomorze Zachodnie
Piszę wyżej o głównym przebiegu szlaku do Kołobrzegu, jednak twórcy Starego Kolejowego Szlaku ze Szczecina wykorzystali nadarzającą się okazję i zaplanowali drugi wariant jego zakończenia, który biegnie najpierw z Białogardu do Koszalina, a następnie przez Mielno i po fragmencie trasy rowerowej EuroVelo 10 łączy się z Kołobrzegiem. Jedno spojrzenie na mapę pokazuje, że zamysłem autorów było stworzenie większej liczby wariantów spędzenia czasu na rowerze. Do zwykłego przejazdu z Wałcza do Kołobrzegu doszła nie tylko weekendowa pętla z Koszalina do Koszalina przez Mielno, Kołobrzeg, Karlino i Białogard, ale także możliwość przejechania za jednym razem części podstawowej i dodatkowej, tym samym wyrysowania na mapie kształtu podobnego do balonika na długim sznurku.
Więcej: Pomorze Zachodnie - Stary Kolejowy Szlak
Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji - Niemcy
BahnRadweg Hessen, czyli Kolejowy Szlak Rowerowy Hesji, jest najdłuższym szlakiem rowerowym w Europie wykorzystującym stare, już nieużywane przez kolej, ślady linii kolejowych. W ten sposób w cichej, spokojnej Hesji powstał około 250-kilometrowy szlak rowerowy biegnący przez niewysokie wulkaniczne pasma górskie - Vogelsberg i Rhön. Dzięki temu pokolejowym drogom rowerowym, które niemal w całości składają się na przebieg Kolejowego Szlaku Rowerowego Hesji, towarzyszą kameralne krajobrazy z niewielkimi, stożkami wulkanicznymi. Początek szlaku znajduje się w Hanau, niedaleko Frankfurtu nad Menem i innego szlaku rowerowego z naszej listy - szlaku rowerowego Menu we Frankonii.
Więcej: Hesja - Kolejowy Szlak Rowerowy
Szlak Śladami Hohenzollernów - Niemcy
Szlak rowerowy Śladami Hohenzollernów był szlakiem nieco innym niż dotychczas przejechane przez nas szlaki rowerowe w Niemczech. Jeździliśmy po nieco mniejszej liczbie odizolowanych dróg rowerowych asfaltowych, więcej było odcinków szutrowych, nawet dróg polnych i leśnych, a także więcej lokalnych dróg publicznych, choć przeznaczonych przeważnie wyłącznie do użytku mieszkańców i rowerzystów. Mimo trochę innego składu dróg zachowane były wygoda i bezpieczeństwo jazdy, a przede wszystkim możliwość jazdy obok siebie, co daje komfort prowadzenia rozmowy podczas jazdy i przebywania w grupie, czyli - podsumowując - możliwość miłego spędzenia razem dobrego czasu na rowerze.
Więcej: Niemcy - szlak Śladami Hohenzollernów
Trasa rowerowa Drawy - Austria
Szlak rowerowy rzeki Drawy (Drauradweg po niemiecku) to około 500 kilometrów wyprawy rowerowej, biegnącej po przygotowanych - w części asfaltowych, w części szutrowych - drogach rowerowych, odseparowanych od ruchu samochodowego. To jedna z zaledwie czterech tras rowerowych w Europie z najwyższą oceną jakości od niemieckiego ADFC. Szlak Drawy ma początek w mieście Toblach z panoramami Dolomitów w tle. Z Południowego Tyrolu szlak biegnie przez Tyrol Wschodni i Karyntię, a później trafia do Słowenii i Chorwacji. Największym miejscem na trasie jest Villach, miasto w którym szlak Drawy krzyżuje się z innymi popularnymi szlakami rowerowymi przecinających Austrię, między innymi ze szlakiem Alpe-Adria i Wielką Pętlą Jezior Karyntii.
Więcej: Austria - szlak rowerowy Drawy
EuroVelo 11 w dolinie Popradu - Małopolska
Pisząc o szlaku rowerowym doliny Popradu dokonuję pewnego uproszczenia. Otóż od strony formalnej szlak rowerowy z Krynicy-Zdroju do Nowego Sącza tworzą dwie różne trasy, które powstały w ramach odrębnych projektów realizowanych przez różnych autorów. I tak od Krynicy-Zdroju do Muszyny prowadzi 11-kilometrowa droga rowerowa wzdłuż potoków Kryniczanka i Muszynka, zbudowana w ramach projektu Velo Krynica. A od Muszyny aż do Nowego Sącza biegnie fragment europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11 o długości prawie 60 kilometrów. Razem tworzą doskonały szlak rowerowy o długości około 70 kilometrów, który - moim zdaniem - atrakcyjnością nie ustępuje nawet popularnej pętli Velo Czorsztyn wokół Jeziora Czorsztyńskiego.
Więcej: Małopolska - szlak rowerowy doliny Popradu
Szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej - Pomorskie
Szlak rowerowy po Mierzei Wiślanej na prawie całej długości posiada szutrową, utwardzoną nawierzchnię doskonale komponującą się z naturalnymi, leśnymi klimatami wokół niej. To trasa zarówno dla turystów rowerowych z sakwami, jak i zwolenników lekkiej jazdy terenowej na popularnych gravelach. Wśród tych pierwszych są i amatorzy krótkich, jednodniowych wycieczek, jak i wielodniowi podróżnicy, jadący po EuroVelo 10, czyli europejskiej trasie rowerowej wokół Morza Bałtyckiego. Zauważyłem też, że twarda nawierzchnia służy również lokalnym mieszkańcom w sprawnym przemieszczaniu się między miejscowościami Mierzei Wiślanej. Oddalenie trasy od głównych ciągów samochodowych Mierzei wpływa też na bezpieczeństwo - rowerzyści mają kontakt z samochodami właściwie tylko przy okazji krótkich przejazdów przez Sztutowo i Kąty Rybackie oraz na terenie słynnego przekopu.
Więcej: Pomorskie - szlak rowerowy R10 na Mierzei Wiślanej
Wielka Pętla Jezior Karyntii - Austria
To rowerowa nowość w turystycznej ofercie Karyntii, jednego z najpiękniejszych regionów Austrii. W kilka dni można objechać Karyntię szlakiem jej najpiękniejszych jezior, przy okazji poznając kulturę Karyntii i zachwycając się alpejskimi klimatami. Każde z jezior Karyntii ma swój nastrój, klimat i atrakcje. Do najciekawszych należy bez wątpienia Weißensee, będące najwyżej położonym jeziorem kąpielowym Austrii. To tutaj ma miejsce rzadko spotykana sytuacja na szlakach rowerowych, gdy część trasy trzeba... przepłynąć statkiem. Doskonałą bazą do kilkudniowej wyprawy rowerowej po Wielkiej Pętli Jezior Karyntii jest Villach, położone w centralnej części regionu. Część trasy pokrywa się ze szlakiem rowerowym Drawy.
Więcej: Karyntia - Wielka Pętla Jezior
Szlak rowerowy Renu - Szwajcaria
Drugie miejsce na liście przejechanych przez nas tras rowerowych w Europie zajmuje Szwajcaria, a w niej pełen atrakcji szlak rowerowy rzeki Ren. To część europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 15, po której wyprawa rowerowa zajmie około siedmiu dni. Rowerowa podróż wzdłuż Renu prowadzi przez cztery różne typy krajobrazu - najpierw typowo alpejski, następnie szeroką dolinę rzeczną, później szlak prowadzi wzdłuż Jeziora Bodeńskiego i ostatnie kilometry spędza w bardziej naturalnej dolinie rzecznej. Wśród odwiedzanych miejsc jest między innymi Chur, Arbon, Schaffhausen, Stein am Rhein i Bazylea. Wszystko razem to ogromna porcja rowerowych i krajoznawczych emocji na tle naturalnych krajobrazów Szwajcarii.
Więcej: Szwajcaria - Szlak Renu
Szlak rowerowy Rudaw - Niemcy
Opisując szlak rowerowy Sächsische Mittelgebirge, którym poruszałem się po Rudawach, muszę Was uprzedzić, że to trasa dość wymagająca. Przez ponad 200 kilometrów brakuje odcinków płaskich - albo jedziesz pod górę, albo z niej zjeżdżasz i tak w kółko. Na szczęście intensywność i długość podjazdów mieściły się w mojej normie przyjemnej jazdy, choć moje przygotowanie kondycyjne w Saksonii oceniłbym tylko na “średnie plus”. Większośc podjazdów mieści się w okolicach 5-7%, choć czasem (rzadko) zdarzają się takie 10-12%, jak chociażby ten "na dzień dobry” z doliny Łaby. Wydaje mi się też, że łatwiejszy jest wariant wybrany przeze mnie, czyli jazda w kierunku południowo-zachodnim.
Więcej: Niemcy - szlak rowerowy Rudaw
Velo Dunajec - Polska
Swoje miejsce wśród najpiękniejszych tras rowerowych w Europie musi mieć również Velo Dunajec w Małopolsce. W końcu niewiele europejskich szlaków rowerowych w Europie może pochwalić się takim zróżnicowaniem krajobrazu podczas niewiele ponad dwustu kilometrów trasy. Start pod Tatrami w Zakopanem, zjazd widokowym wariantem z Gubałówki, później efektowny przejazd wokół Jeziora Czorsztyńskiego, następnie oryginalny Pieniński Przełom Dunajca, rowerowe mosty na Dunajcu i Popradzie, a na koniec piękny Tarnów i meta nad Wisłą - to musi robić wrażenie nawet na rowerowym gościu z Europy i tylko czekać, gdy wśród rowerzystów nad Dunajcem polski język przestanie być dominującym.
Więcej: Małopolska - Velo Dunajec
Szlak Kanału Elbląskiego - Mazury Zachodnie
Szlak Kanału Elbląskiego niestety nie należy do tych nowoczesnych szlaków rowerowych, które coraz częściej pojawiają się w Polsce. A to znaczy, że na Mazurach Zachodnich nie można liczyć na wrażenia podobne do tych z tras w Małopolsce, na Pomorzu Zachodnim, a nawet po sąsiedzku w Pomorskiem. Tam stawia się na dostępność i nowe, szeroko dostępne nawierzchnie asfaltowe dróg rowerowych, a na Szlaku Kanału Elbląskiego większość nawierzchni to tradycyjne, naturalne odcinki leśne i szutrowe. Podsumowując jednak całość, jest dobrze. Najważniejsze - na trasie między Ostródą a Elblągiem nie ma piachu, a nierównych, nieprzyjemnych fragmentów szlaku jest naprawdę niewiele. Niewielką część stanowią też bardzo mało uczęszczane publiczne drogi asfaltowe, w tym 3-kilometrowy odcinek drogi serwisowej trasy ekspresowej S7 Gdańsk-Warszawa.
Więcej: Mazury Zachodnie - Szlak Kanału Elbląskiego
Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego - Dania
Duński fragment trasy rowerowej EuroVelo 10 wokół Morza Bałtyckiego to jeszcze jedna propozycja nadmorskiej rowerowej wędrówki, różniąca się nieco od fragmentów EuroVelo 10 w Polsce i w Niemczech. Ogromną atrakcją jest Kopenhaga, w której trudno o naturalne krajobrazy, jednak łatwo o wspaniałe rowerowe sceny z codziennego życia miasta, a także o oryginalne obiekty infrastruktury rowerowej. Trasa rowerowa wokół Bałtyku w Danii prezentuje jadącym po niej turystom także największe klify nad Morzem Bałtyckim na wyspie Møn i nieco mniejsze Stevns Klint na sąsiedniej Zelandii. Istotnym elementem wyprawy po duńskim wybrzeżu są także przeprawy promowe między wyspami.
Więcej: Dania - szlak rowerowy Morza Bałtyckiego
Szlaki rowerowe we Fryzji - Niderlandy (Holandia)
Oprócz Bornholmu to jeszcze jedno miejsce w Europie idealne na początek rowerowych podróży po Europie. Holendrzy słyną z miłości do roweru i z wyjątkowego wyczucia potrzeb rowerzystów, dzięki czemu budują doskonałą rowerową infrastrukturę. Gdy połączymy walory infrastrukturalne z atrakcjami krajoznawczymi, Fryzja i Morze Wattowe wypadają nawet ciekawiej niż Bornholm. Atrakcje znajdziecie tutaj zarówno we fryzyjskich miastach, jak i niewielkich wioskach na wybrzeżu i fryzyjskich wyspach nad Morzem Północnym. Wzdłuż morza prowadziła nas trasa rowerowa EuroVelo wzdłuż Oceanu Atlantyckiego, a pomiędzy miasteczkami Fryzji jeździliśmy po świetnych, lokalnych drogach rowerowych.
Więcej: Fryzja - szlaki rowerowe
Szlaki rowerowe Południowego Tyrolu - Włochy
Przez Południowy Tyrol we Włoszech biegnie jedna z najpopularniejszych tras Europy - Via Claudia Augusta. Ta transalpejska trasa rowerowa przecina Alpy z północy na południe biegnąc przez wiele znanych alpejskich dolin i przełęczy. Podczas rowerowego pobytu w Południowym Tyrolu proponujemy połączyć przejazd po Via Claudia Augusta z drogą rowerową biegnącą z przełęczy Brenner do Bolzano, prowadzącą po wielu fragmentach dawnej linii kolejowej. Niedaleko połączenia obydwu tras koło popularnego Bolzano znajduje się też Szlak Winny Południowego Tyrolu - malownicza atrakcja jeszcze bardziej urozmaicająca rowerowe wakacje we Włoszech.
Więcej: Południowy Tyrol - szlaki rowerowe
Szlak rowerowy Anizy - Austria
Austriacka trasa rowerowa Ennsradweg jest jedną z kilkunastu doskonałych tras rowerowych przebiegających przez Alpy austriackie. Mająca początek w regionie Ziemi Salzburskiej droga rowerowa rzeki Enns kieruje się później ku Styrii i kończy bieg nad Dunajem w Górnej Austrii. Przebiega między innymi przez piękne opactwo w Admont, Park Narodowy Gesause w Alpach Ennstalskich i zabytkowe miasto Steyr. Środkowy i końcowy odcinek szlaku mogą wymagać odrobinę większego zaawansowania ze względu na przebieg szlaku po drodze publicznej i zróżnicowane ukształtowanie, jednak w zdecydowanej większości prowadzi po bezpiecznych, odsuniętych od ruchu samochodowego drogach rowerowych i odcinkach szutrowych.
Więcej: Austria - szlak rowerowy Anizy
Szlak rowerowy Łaby - Niemcy
Elbe-Radweg, czyli droga rowerowa Łaby, od wielu lat należy do najpopularniejszych dróg rowerowych w Niemczech. Biegnie od południowej granicy Niemiec aż do ujścia do Morza Północnego. W 2019 roku przejechaliśmy fragment łabskiej trasy rowerowej w Saksonii, gdzie w odległości zaledwie kilkudziesięciu kilometrów od siebie leży kilka atrakcyjnych miejscowości, między innymi niezwykłe Drezno, Miśnia, Pirna i Radebeul. To świetna okolica na kilkudniowy wypad, podczas którego połączyć można zwiedzanie bardziej klasycznych miejskich atrakcji z aktywnym wypoczynkiem na rowerze. Do Drezna i Krainy Łaby łatwo dotrzeć pociągiem z Wrocławia lub północnej Polski z przesiadką w Berlinie lub Frankfurcie nad Odrą.
Więcej: Saksonia - szlak rowerowy Łaby
Szlak Muru Berlińskiego - Niemcy
Berliner Mauerweg jest jednym z tych najbardziej niezwykłych szlaków rowerowych w Europie. Droga rowerowa Muru Berlińskiego to 160 kilometrów historycznej trasy poprowadzonej wzdłuż granic dawnego Berlina Zachodniego. Szlak rowerowy. który wytyczony został po zjednoczeniu Niemiec w latach 90-tych, pokazuje dziesiątki atrakcji związanych z powojennym podziałem Berlina na część wschodnią i zachodnią, ale także miejsca z innych okresów historii Berlina i Niemiec. Słynna Brama Brandenburska, budynek Reichstagu czy Pomnik Pomordowanych Żydów Europy - szlak rowerowy Muru Berlińskiego pokazuje wiele miejsce tego formatu. Dojazd na poszczególne odcinki umożliwiają podmiejskie pociągi S-Bahn.
Więcej: Berlin - Szlak Muru Berlińskiego
Trasa Pojezierzy Zachodnich - Pomorze Zachodnie
Tak dużego zróżnicowania krajobrazu zabraknie na pewno na Trasie Pojezierzy Zachodnich, która jednak bronić będzie się innymi walorami. Początkowy znak szlaku stoi nad Rozlewiskiem Kostrzyneckim w dolinie Odry, tuż przy dawnym moście kolejowym w Siekierkach. Przez Trzcińsko-Zdrój, Myślibórz, Barlinek, Choszczno, Drawsko Pomorskie, pobiegnie do Złocieńca, Bornego Sulinowa, Szczecinka, Białego Boru i granicy z województwem pomorskim, gdzie kiedyś - w ramach projektu Pomorskich Tras Rowerowych - powstanie łącznik do leśnych tras Kaszubskiej Marszruty w Borach Tucholskich. Trasa prowadzić będzie rowerzystów przez teren aż pięciu pojezierzy - Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego, co uczyni ją idealnym wyborem na wyprawę rowerową w czasie letnich upałów.
Więcej: Pomorze Zachodnie - Trasa Pojezierzy Zachodnich
Szlak rowerowy Odra-Nysa - Niemcy
To najbliższa Polsce propozycja na mojej liście. Szlak rowerowy Odra-Nysa biegnie przez ponad 600 kilometrów wzdłuż polsko-niemieckiej granicy w całości po jej niemieckiej stronie, korzystając z doskonałej rowerowej infrastruktury naszych sąsiadów. Poprowadzenie trasy po drogach rowerowych na wałach przeciwpowodziowych i śladowy udział dróg publicznych sprawia, że jazda szlakiem rowerowym Odra-Nysa na pewno spodoba się rowerowym rodzinom szukającym przede wszystkim bezpieczeństwa na trasie. Poza Żytawą, Görlitz, Frankfurtem nad Odrą i Schwedt na trasie nie ma dużych miejscowości, trasę więc polecam przede wszystkim amatorom kontaktu z naturą i nadrzecznymi krajobrazami.
Więcej: Niemcy wschodnie - Szlak Odra-Nysa
Wiślana Trasa Rowerowa - Małopolska
Kręgosłupem projektu Velo Małopolska jest Wiślana Trasa Rowerowa, wykorzystująca prawie cały małopolski fragment królowej polskich rzek. Nowe asfaltowe trasy pojawiają się po raz pierwszy w Oświęcimiu i kończą się 230 kilometrów dalej - w Szczucinie. Po drodze szlak biegnie m.in. przez Skawinę, pod opactwem w Tyńcu, przez Kraków po Bulwarach Wiślanych, tuż koło Niepołomic i kilka kilometrów od głośnego ostatnio kolorowego Zalipia. W czerwcu 2017 roku gotowych było już około 130 kilometrów asfaltowych tras, a więc ponad połowa całego przebiegu nowej nadwiślańskiej trasy. Trwają prace nad oddaniem kolejnych odcinków i obiektów na trasie - w większości w okolicach Krakowa. Mimo trwających prac Wiślana Trasa Rowerowa na małopolskim odcinku już w obecnym kształcie to wspaniała propozycja spędzenia kilku dni w Małopolsce.
Więcej: Małopolska - Wiślana Trasa Rowerowa
Droga rowerowa Menu - Niemcy
MainRadweg - droga rowerowa rzeki Men - to druga najpopularsza trasa rowerowa w Niemczech. Jest bardzo dobrym wyborem dla osób szukających połączenia rowerowej aktywności z wrażeniami zarówno historyczno-krajoznawczymi, jak i tymi... kulinarnymi. Dwa miejsca z listy UNESCO - Bamberg i Würzburg, piękny Bayreuth i dziesiątki urokliwych miasteczek zadowolą nawet najbardziej wymagających rowerowych krajoznawców. Cała trasa o długości około 600 kilometrów może być pretekstem do nawet 10-dniowego pobytu we Frankonii, którego większość odbywać się będzie na nadrzecznych drogach rowerowych. Pobyt nad Menem na pewno umilą także winnice lub browary - w zależności od odwiedzanej części Frankonii, "winnej" lub "piwnej".
Więcej: Frankonia - szlak rowerowy Menu
Szlaki rowerowe EuroVelo - Łotwa
Łotwa nie należy do częstych celów wycieczek turystycznych z Polski, a tymczasem łotewskie wybrzeże Bałtyku należy prawdopodobnie do tych najmniej zdegradowanych działalnością człowieka. Biegną tędy dwa europejskie szlaki rowerowe EuroVelo - numer 10 i 13, czyli szlak dookoła Morza Bałtyckiego i trasa historycznej "żelaznej kurtyny". Dla wielu turystów największą atrakcją na trasie będzie stolica Łotwy - Ryga, ale łotewskie plaże również potrafią zachwycić, chociażby niewielkimi grotami wypłukiwanymi przez naturę w piaskowych klifach na północy Łotwy czy widokiem starej latarni morskiej pokonanej przez bałtycki żywioł. Wyprawę wzdłuż wybrzeża Łotwy warto połączyć z wizytą dawnych Inflantach Polskich.
Więcej: Łotwa - szlaki rowerowe EuroVelo
Szlak rowerowy Morza Bałtyckiego - Niemcy
Trasa rowerowa Ostseeküsten-Radweg, czyli szlak rowerowy po niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, to sprawdzona propozycja na wielodniową, letnią wyprawę. Punktem początkowym - z dobrym kolejowym połączeniem z Polski - może być Lubeka, a końcowym Świnoujście. Wiele odcinków biegnących wzdłuż morskiej linii brzegowej, wzdłuż pięknych, piaszczystych bałtyckich plaż, nada wyprawie bardzo nadmorski charakter. O ciekawe atrakcje krajoznawcze zadbają miasta dawnej Hanzy, m.in. Lubeka (warto zobaczyć Europejskie Muzeum Hanzy), Wismar, Rostock i Stralsund. Do wybrania się nad Morze Bałtyckie na rowerze zachęcam szczególnie wiosną i zimą, poza wakacyjnem szczytem lata.
Więcej: Niemcy - szlak Morza Bałtyckiego
Szlaki rowerowe w Trentino - Włochy
Drogi rowerowe we włoskiej prowincji Trentino układają się w 400-kilometrową pętlę, która może być inspiracją do nawet tygodniowej wyprawy rowerowej po pięknym regionie Włoch. Szlaki rowerowe w Trentino biegną po dzielącej region na dwie części dolinie Adygi, prowadzą także przez znane alpejskie doliny jak Val di Fiemme czy Val di Sole, a jeden z odcinków rowerowej pętli wokół Trentino zahacza o północny koniec słynnego jeziora Garda. Wśród atrakcji na drogach rowerowych w Trentino są dawne górskie szosy i nieczynne tunele kolejowe zamienione na wyjątkowo oryginalne drogi rowerowe. Stolicą prowincji Trentino jest Trydent, będący idealnym miejscem na początek i koniec rowerowej wyprawy.
Więcej: Trentino - szlaki rowerowe
Tour Brandenburg - Niemcy
Podczas naszego pobytu w Brandenburgii korzystaliśmy z dwóch długodystansowych szlaków rowerowych. Pierwsze kilometry z podberlińskiego Bernau pokonaliśmy podążając za znakami trasy Berlin-Uznam, prowadzącej z niemieckiej stolicy prosto nad Bałtyk, gdzie spotyka szlak rowerowy Morza Bałtyckiego. W Joachimsthal, zaraz po wizycie na wieży ciśnień Biorama, wjechaliśmy na kolejny znany długodystansowy szlak rowerowy Niemiec - Tour Brandenburg. Ten ponad 1,100-kilometrowy szlak wiedzie dookoła całego landu Brandenburgii. Przez trzy kolejne dni czerwony orzeł askański na drogowskazach prowadził nas aż do Wittenberge nad Łabę, gdzie biegnie trasa rowerowa Elbe-Radweg wzdłuż Łaby.
Więcej: Niemcy - szlak Tour Brandenburg
Droga rowerowa Wezery - Niemcy
Droga rowerowa nad Wezerą w Dolnej Saksonii była pierwszym nadrzecznym szlakiem rowerowym w Niemczech, którym mieliśmy przyjemność podróżować. Liczba rowerzystów na szlaku, miły nastrój w rowerowych knajpkach po drodze, świetnie przygotowana trasa, choć wcale nie wyłącznie asfaltowa, sprawiły, że od tamtego czasu bardzo chętnie wracamy na rowerach nad niemieckie rzeki. I robi to też wielu Niemców, którzy w latach 2019-2020 wybierali właśnie tę trasę jako ich ulubioną trasę rowerową w Niemczech. A podróż wzdłuż Wezery była dla nas częścią kilkudniowej pętli po Dolnej Saksonii - nad rzekę dotarliśmy z położonych niedaleko gór Harz, również wdzięcznego miejsca na rowerowy urlop.
Więcej: Dolna Saksonia - droga rowerowa Wezery
Kaszubska Marszruta - Bory Tucholskie
Jednym z założeń i największą zaletą Kaszubskiej Marszruty jest odsunięcie rowerowych szlaków od dróg wykorzystywanych przez samochody. Drogi rowerowe, poprowadzone często po leśnych pasach przeciwpożarowych, oddziela od szosy czasem nawet kilkudziesięciometrowa firanka lasu. Zyskało na tym bezpieczeństwo rowerzysty i komfort jazdy, który szczególnie docenią osoby starsze, czy rowerowi rodzice. Na długich, nawet kilkukilometrowych, odcinkach między miejscowościami naprawdę są warunki na relaks i aktywny odpoczynek w Borach Tucholskich.
Więcej: Bory Tucholskie - Kaszubska Marszruta
Szlaki rowerowe na Bornholmie - Dania
Bornholm, duńska wyspa na Morzu Bałtyckim, wciąż znajduje się na liście popularnych miejsc, do których podróżują polscy turyści na rowerowe wakacje. Cała wyspa pokryta jest siecią wygodnych i bezpiecznych dróg rowerowych, umożliwiającą planowanie różnorodnych tras po atrakcjach Bornholmu. Ze względu na rozwiniętą bazę noclegową, liczne atrakcje dla rodzin, bezpieczne duńskie drogi i łatwy sposób dotarcia z Polski może wciąż być bardzo dobrym pomysłem na początek rodzinnego rowerowego urlopu na zagranicznych trasach. Z rowerem na Bornholm dotrzeć można tylko promem, co już może być wstępem do wakacyjnej przygody.
Więcej: Bornholm - szlaki rowerowe
Dzień dobry, znalazłem w internecie Pańskiego bloga - jest świetny!
Dzięki bardzo, ale - jak widać wyżej - zasługa w tym również doskonałej ekipy, świetnych kompanów, z którymi turystyka rowerowa smakuje jeszcze lepiej :)
Dodaj Twój komentarz