Bystrzycka Magistrala Rowerowa przed Starą Bystrzycą

You are here

Rowerem po Śląskiem. 6 propozycji wycieczek i wypraw rowerowych

Wyjątkowo zróżnicowane krajobrazy województwa śląskiego są jednymi z najciekawszych w Polsce scenerii dla turystyczno-krajoznawcznych aktywności. To właśnie w Śląskiem leży większość Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd, od lat cieszącego się sporą popularnością wśród rowerzystów. Popularnym terenem rowerowej rekreacji mieszkańców Górnego Śląska są też lasy rudzkie, ciekawe może być zwiedzanie miast sąsiedniej Krainy Górnej Odry. W 2020 roku województwo śląskie zyskało nową atrakcję w postaci Żelaznego Szlaku Rowerowego, który może służyć za wzór samorządowej inwestycji w infrastrukturę rowerową. Na tej stronie zbieram wszystkie moje rowerowe wspomnienia z województwa śląskiego.

Obserwuj Znajkraj na Facebooku i Instagramie, zobacz nowe Ministerstwo Turystyki Rowerowej :-)

Nasi Partnerzy

Miejsca Przyjazne Rowerzystom
Rowery turystyczne
Szlaki rowerowe w Brandenburgii
Bird.pl. Wędrowne wczasy rowerowe
Wędrowne wczasy rowerowe
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd jest jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Polsce, a więcej niż połowa jego trasy leży w województwie śląskim. Wycieczka na Jurę Krakowsko-Częstochowską to połączenie rowerowej aktywności na niedawno odnowionej części nawierzchni z poznaniem malowniczego fragmentu średniowiecznych dziejów Polski. Na Jurę można wygodnie dotrzeć nie tylko z bliskiego Górnego Śląska, ale także z terenu całej Polski - początek trasy Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd znajduje się w Częstochowie, koniec - w Krakowie.

Więcej: Rowerowy Szlak Orlich Gniazd

 

Żelazny Szlak Rowerowy
Żelazny Szlak Rowerowy

Żelazny Szlak Rowerowy

Żelazny Szlak Rowerowy to jedna z najgłośniejszych inwestycji rowerowych otwartych w 2020 roku. Autorzy szlaku z Jastrzębia-Zdroju wykorzystali nieużywaną linię kolejową do budowy kilkunastokilometrowego fragmentu szlaku, który biegnie teraz po szerokiej drodze rowerowej i wykorzystuje elementy dawnej infrastruktury kolejowej jak mosty i wiadukty. Cały szlak to kilkudziesięciokilometrowa pętla po przygranicznych terenach Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego w Polsce i w Czechach, na pozostałych fragmentach wykorzystująca już istniejące zwykłe drogi.

Więcej: Żelazny Szlak Rowerowy

 

Lasy rudzkie - Kraina Górnej Odry
Lasy rudzkie - Kraina Górnej Odry

Lasy rudzkie - Kraina Górnej Odry

To prawdopodobnie najtrakcyjniejsza okolica rekreacji dla mieszkańców Górnego Śląska. Lasy rudzkie są drugim największym obszarem leśnym w województwie śląskim i należą do tzw. leśnego pasa ochronnego Górnego Okręgu Przemysłowego. Cały teren pocięty jest drogami leśnymi, po których biegną trasy rowerowe. Ciekawym urozmaiceniem rowerowej wycieczki po lasach rudzkich są pamiątki po historii regionu. Centrum lasów rudzkich są Rudy, gdzie znajduje się zabytkowe opactwo cystersów i stacja kolei wąskotorowej zamieniona w skansen kolejowy.

Więcej: lasy rudzkie na rowerze

 

Pętla wokół Krainy Górnej Odry
Pętla wokół Krainy Górnej Odry

Pętla wokół Krainy Górnej Odry

Kraina Górnej Odry to obszar leżący w górnym biegu Odry, obejmuje między innymi miasta Racibórz, Rybnik i Jastrzębie-Zdrój, przez które prowadziła trasa mojej wycieczki. Poza Żelaznym Szlakiem Rowerowym wszystkie tutejsze szlaki rowerowe biegną drogami leśnymi i zwykłymi drogami publicznymi o różnym natężeniu ruchu. Podczas zaledwie trzydniowej pętli po zachodniej części województwa śląskiego zobaczyć można zarówno ślady historii regionu, obiekty dziedzictwa przemysłowego i ogromne leśne obszary lasów rudzkich, będących częścią tzw. zielonych płuc Śląska.

Więcej: Kraina Górnej Odry

 

Wyprawa dookoła Beskidu Śląskiego
Wyprawa dookoła Beskidu Śląskiego

Wyprawa dookoła Beskidu Śląskiego

Wisła, Szczyrk, Istebna czy Koniaków - wszystkie te miejscowości leżą w województwie śląskim na trasie rowerowej pętli wokół Beskidu Śląskiego. Poza fragmentem Wiślanej Trasy Rowerowej w okolicach Wisły i Ustronia, trasa wykorzystuje zwykłe drogi publiczne i ze względu na natężenie ruchu przeznaczona jest dla doświadczonych turystów. Oprócz wymienionych miejscowości do atrakcji na trasie na pewno należy kilka widokowych fragmentów wyżej położonych dróg. Start i meta w dobrze skomunikowanym Bielsku-Białej, nazywanym też "małym Wiedniem".

Więcej: Beskid Śląski dookoła

 

Pętla dookoła Beskidu Żywieckiego i Kisuc
Pętla dookoła Beskidu Żywieckiego i Kisuc

Beskid Żywiecki i słowackie Kisuce

Polsko-słowackie pogranicze może być jeszcze jedną wdzięczną okazją do weekendowej aktywności na rowerze. Pętlę po Beskidzie Żywieckim i słowackich Kisucach można urozmaicić o wjazd górską drogą do bacówki na Krawców Wierch, na Halę Lipowską lub w kierunku Wielkiej Raczy. Dotrzeć można tu wygodnym pociągiem Kolei Śląskich, a dobrym miejscem startu będzie Rajcza lub Milówka. Interesującą częścią przejazdu po słowackiej części trasy jest droga rowerowa po dawnej linii kolejowej w okolicach Starej Bystrzycy.

Więcej: Beskid Żywiecki i Kisuce na rowerze

 

Pytania i komentarze

Dodaj Twój komentarz